ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ > Nástroje ochrany ŽP > Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta > Akce v oblasti EVVO

Projekty Jaro ožívá a Rorýsí školy

 mladé vlaštovky (foto: archiv projektu Spring alive - Jaro ožívá)
 mladé vlaštovky (foto: archiv projektu Spring alive - Jaro ožívá)

 výroba rorýsí budky (foto: K.Děrdová)
výroba rorýsí budky (foto: K.Děrdová)
 rorýs obecný (foto: Josef Hlásek)
rorýs obecný (foto: Josef Hlásek)
 foto: archiv projektu Spring alive (Jaro ožívá)
foto: archiv projektu Spring alive (Jaro ožívá)
 foto Tomáš Bělka
foto Tomáš Bělka
 foto Tomáš Bělka
foto Tomáš Bělka


Děti školního a předškolního věku (prostřednictvím svých základních a mateřských škol ), ale i všichni další zájemci - i jednotlivci, se mohou zapojit do dvou projektů vedených Českou společeností ornitologickou - Jaro ožívá a Rorýsí školy. Oba projekty mají za cíl hravou formou vzdělávat žáky v biologii, ekologii a ochraně vybraných 5 ptačích druhů - vlaštovky obecné, kukačky obecné, rorýse obecného, vlhy pestré a čápa bílého. Zapojení se do projektů je snadné a zcela zdarma.
Projekt je zaměřen na sledování příletů vybraných 5 ptačích poslů jara (z nichž tři hnízdí v Praze - rorýs obecný, vlaštovka obecná, kukačka obecná). Probíhá dlouhodobě ve 45 zemích Evropy, Blízkého východu, Střední Asie a Afriky. Hlavní aktivita je velice jednoduchá - zaznamenání prvního pozorování příletů ptáků na
www.springalive.net.

   


Projekt Jaro ožívá

Jak se zapojit? Je to velice jednoduché. Prohlédněte si stránky www.springalive.net a zaregistrujte se na stránkách Pro učitele, abyste mohli využívat vzdělávací materiály a tipy na zpestření výuky. Následně od nás obdržíte i papírové verze vybraných materiálů. Registrace je snadná a zabere jen několik málo minut: na hlavní stránce www.springalive.net klikněte vlevo nahoře na kolonku „jaro ožívá“, a následně klikněte v pravém sloupci na kolonku „pro učitele“. Na této stránce, po registraci, která je zdarma, můžete (také zcela zdarma) prohlížet a stahovat výukové materiály a nápady na zpestření školní výuky.

Každá zúčastněná škola (popř. každá třída) nebo jiná skupina obdrží na závěr certifikát potvrzující účast v projektu. Na zúčastněné děti čekají i drobné odměny, a původní stolní hra Cesta do Afriky, která názorným a hravým způsobem popisuje nebezpečí, kterým musí ptáci čelit na své cestě na zimoviště.

 

Rorýsí školy

Na projekt Jaro ožívá navazuje projekt Rorýsí školy, určený pro školy, které na své budově mají nebo chtějí mít hnízdiště monitorovaného druhu - rorýse obecného. Rorýs si totiž školní budovy velmi oblíbil. Ve městech hnízdí 95 % české rorýsí populace. V ČR bohužel rorýs ubývá z důvodu nevhodných rekonstrukcí budov. Zapojené školy obdrží certifikát Rorýsí škola, tabulku na školu s nápisem Přátelé rorýsů a propagační materiály s tématikou ochrany ptáků. Více o projektu se dozvíte na http://www.rorysi.cz/rorysi/pratele_rorysu/rorysi_skoly.php.

 

V případě zájmu kontaktujte paní Alenu Rulfovou
M: 732 217 669
Česká společnost ornitologická
www.birdlife.cz

Tisk 2.5.2013 | Jiří Stach | Přečteno: 30415 x
 
 
Powered by PubliX  |   Kontaktujte nás  |  Textová verze  |   Mapa serveru  |  Prohlášení o přístupnosti  |  Tisk  |  E-mail  |  RSS
Nahoru